A mobilnál is veszélyesebb a gyerek?

 73608782f50eb6af17bb69bdcd662692_l.jpg

A Monash Egyetem kutatásai szerint még a mobiltelefonoknál is nagyobb jelentenek az autóban ülő gyerekek, akik elvonják a sofőr figyelmét az útról.

 Az ausztrál Monash Egyetem kutatói meglepő dologra hívták fel a figyelmet: kutatásaik szerint a mobiltelefonáláshoz képest egy autóban ülő gyerek tizenkétszer jobban el tudja vonni a figyelmet a vezetésről.

 Az eredmény szerint egy átlagos szülő a 16 perces út alatt körülbelül 3 perc 22 másodpercig nem figyeli utat gyermeke miatt, miközben a mobiltelefon ennél sokkal kisebb veszélyt jelent a sofőrre nézve. A kutatócsoportban résztvevő tudósok 12 családot figyeltek meg, és a háromhetes periódus alatt összesen 92 utazás adatait dolgozták fel. A kontrollcsoportban lévő gyerekek életkora egy és nyolc év között mozgott, tehát javarészt a kisebb korosztályt vették górcső alá.

 Összegzéskor végül ők is meglepődtek a látottakon, olyan is előfordult ugyanis, hogy a szülők több másodpercig nem nézték az utat, miközben az autó mozgásban volt.

 A szülők 76 százaléka a gyerek fordult vagy a visszapillantó-tükörből nézték a hátul ülő fiatalokat; 16 százalékban beszélgettek a gyerekekkel; 7 százalékban pedig még segítettek is nekik valamiben. Egy százalékban az is előfordult, hogy a szülő vezetés közben játszani kezdett a gyerekkel.

 Ugyanakkor Judy Charlton, aki a kutatást vezette, nem lepődött meg a végeredményen, szerinte ugyanis gyakori, hogy a szülők nem látják, mennyire figyelemelterelő a hátsó ülésen ülő gyermekük. Charlton éppen ezért fontosnak tartja, hogy közlekedésbiztonsági kampány szülessen, amelyben felhívhatják az apukák és anyukák figyelmét a problémára. Egy korábbi tanulmánnyal összevetve jól látható, hogy a mobiltelefonáláshoz képest az autóban ülő gyermek tizenkétszer figyelemelterelőbb.